16. 1. 2013
Cílem tohoto projektu bylo identifikovat největší rizika informačního systému a navrhnout krátkodobá opatření v horizontu jednoho roku s cílem tato rizika eliminovat. Projekt se zabýval nejen informačním systémem jako takovým, ale především otázkou, s jakou mírou úspěšnosti se daří naplňovat smysl jeho existence, čímž je podpora podnikových procesů. Projekt odpověděl mj. na následující otázky:
- Odpovídá programové vybavení potřebám a.s.?
- Jaká je kvalita programového vybavení z pohledu potřeb zákazníka?
- Jak kvalitně dodavatelé programového vybavení zajišťují jeho rozvoj a uživatelskou podporu?
- Jaká je míra schopnosti uživatelů používat informační systém?
- Jaká je úroveň vnitřní ICT podpory a odpovídá kapacita ICT potřebám společnosti?
- Jsou procesy ICT nastaveny správně?
- Jaká je kvalita řízení ICT?
- Odpovídá hardwarové vybavení potřebám informačního systému SÚS?
- Je hardware nakonfigurován tak, aby poskytoval optimální výkon?
- Je výkon komunikační infrastruktury dostatečný vzhledem k potřebám SÚS?
- Je komunikační infrastruktura nakonfigurována tak, aby poskytovala optimální dostupnost aplikací?
Šetření probíhalo formou řízených pohovorů s managementem, uživateli a pracovníky ICT podpory, to vše doplněné analýzou vnitrofiremní dokumentace, ověřováním konfigurací systémových komponent. Nedílnou součástí bylo praktické ověření funkčnosti a měření propustnosti komunikací. Výstupem těchto činností byl přehled vytipovaných kritických míst včetně vysvětlení rizik, jaká přinášejí a ohodnocení míry ohrožení, které z daného místa vyplývá. Dále byly stanoveny priority jejich řešení a navrženy postupy, jak tato ohrožení minimalizovat.
V průběhu projektu byla naše zjištění průběžně prezentována vedení společnosti a naše návrhy diskutovány s cílem jejich vysvětlení a ověření jejich realizovatelnosti v podmínkách a.s. Již v průběhu projektu se podařilo velký počet kritických míst eliminovat a viditelně zlepšit funkčnost informačního systému.
O společnosti SÚS Královéhradeckého kraje
SÚS Královéhradeckého kraje zahájila svoji činnost ke dni 1. dubna 2007. Společnost vznikla na základě rozhodnutí Zastupitelstva Královéhradeckého kraje ze Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje příspěvkové organizace a jejím jediným akcionářem je Královéhradecký kraj.
SÚS Královéhradeckého kraje působí na celém území Královéhradeckého kraje, hlavní sídlo má v Hradci Králové a dále je organizačně členěna na 5 středisek a 11 cestmistrovství.
Hlavním předmětem činnosti společnosti je:
- provádění zimní údržby, běžné letní údržby a oprav silnic, jejich součástí a příslušenství
- provádění opatření k zajišťování bezpečnosti silničního provozu
- zajišťování služeb spojených se správou a údržbou nemovitého majetku ve vlastnictví Královéhradeckého kraje
Společnosti SÚS Královéhradeckého kraje a.s. a GIST dále pokračují ve vzájemné spolupráci. Po implementaci controllingového systému GIST Controlling pro podporu řízení, analýz, plánování a reportingu, GIST v prosinci 2012 úspěšně zakončil projekt „Návrh opatření k eliminaci kritických míst informačního systému SÚS Královéhradeckého kraje“.